مرکز تخصصی دیزاین وان

مدیران سایت ها در انتخاب هاست سایت خود دقت کنند!

اگر شما هم یک وب سایت اینترنتی پر بازدید دارید احتمالاً با مشکل محدودیت استفاده از منابع روبرو شده اید. و با مشکلات و دردسرهای آن آشنایی دارید.

اگر شما هم یک وب سایت اینترنتی پر بازدید دارید احتمالاً با مشکل محدودیت استفاده از منابع روبرو شده اید. و با مشکلات و دردسرهای آن آشنایی دارید.

ماجرا از آنجا شروع می شود که می خواهید برای وب سایت خود هاست انتخاب کنید در ابتدا با تبلیغات زیبا از قبیل، آپ تایم 99 درصد، پایداری بالا، بهترین سخت افزار ها، رم های بالای 100 گیگا بایت، پردازشگر های چند هسته ای و…. روبرو می شوید. خوب تا اینجا همه چیز خوب است و شما یک هاست اشتراکی خریداری می کنید. وب سایت شما راه اندازی می شود اما پس از چندی با اخطاری از طرف شرکت ارائه دهنده هاست خود مواجه می شوید که در آن به شما اخطار داده شده است از منابع سرور بیش از حد مجاز استفاده کرده اید و به یک باره از شما درخواست می کنند با هزینه ای در حدود 10 تا 15 برابر وب سایت خود را به سرور اختصاصی انتقال دهید و دیگر خبری از آن همه مشخصات و سخت افزار فوق العاده نیست! و این یک تراژدی تکراری برای دارندگان شرکت های هاستینگ است که بدین ترتیب پول هنگفتی به جیب می زنند و از ارائه دادن خدمات مناسب طفره می روند. در طرف دیگر ماجرا صاحب وب سایت است که پول هاست را برای یک سال تمام و کمال پرداخت کرده است و اکنون یا باید وارد یک بازی خطرناک و پر هزینه به نام سرور اختصاصی شود (برای وب سایت های ایرانی که درآمد ناچیزی دارند و اگر ضرر ده نباشند سود ده هم نیستند هزینه های سرور اختصاصی می تواند منجر به ورشکستگی آن وب سایت یا کسب و کار شود.) یا باید مانع افزایش ترافیک وب سایت شود که این خود یعنی به خطر انداختن همه سرمایه و زمانی که در این راه خرج شده است و یا اینکه باید به دنبال یک شرکت هاستینگ معتبر بگردد و از خیر پولی که پرداخت کرده بگذرد. این واقعیتی تلخ در دنیای وب سایت های ایرانی است چون شرکت هایی که در ایران هستند یا دلال سرور های خارجی هستند که معمولاً از کیفیت خدمات پایینی برخوردار هستند و سرور های داخلی هم که از مشکلات زیر ساختی شبکه داخلی اینترنت رنج می برند و هنوز تا ضریب اطمینان بالای مورد نیاز برای خدمات هاستینگ راه درازی در پیش دارند.

اما راه حل چیست؟

شاید نتوان بدون تجربه و استفاده از خدمات هاستینگ یک شرکت از اعتبار و پاسخگویی آن اطمینان حاصل کرد اما با انجام برخی اقدامات می توانید از کارایی مناسب آن هاست و سرور اطلاعات مناسبی کسب کنید. که در ادامه به برخی راهکار ها در این زمینه اشاره می کنیم:

  • از کسانیکه وب سایت های پر بازدید را اداره می کنند درباره میزان رضایت آنها از هاست خود تحقیق کنید.
  • در فروم ها، انجمن ها، تالار های گفتگو و گروه هایی که مدیران وب سایت ها عضو هستند به جستجو بپردازید و با افراد مختلف به تبادل نظر بپردازید. در این اجتماعات اینترنتی می توانید اطلاعات ارزشمندی پیدا کنید ولی در عین حال مراقب باشید چون بعضی از شرکت های هاستینگ برای جلب مشتری در این وب سایت ها خود را به جای یک کاربر یا مدیر وب سایت جا می زنند و به تعریف و تمجید از شرکت خود می پردازند! برای اینکه در دام اینگونه دروغ ها نیفتید می توانید راه حل بعدی را پیش گیرید.
  • بعد از اینکه چند سرویس هاستینگ پیدا کردید که به نظر شما از اعتبار بالایی برخوردار بودند برای اطمینان با مشتریان آنها تماس بگیرید یک هاست معتبر نام مشتریان خود را ذکر می کند و شما به این ترتیب می توانید با آنها تماس برقرار کنید و درباره کیفیت خدمات این شرکت هاستینگ بپرسید البته ممکن است همه آنها به شما پاسخ مناسبی ندهند اما برخی هم پاسخ خواهند داد و این یعنی بدون هزینه از تجربه دیگران استفاده کنید و از مقدار زیادی دوباره کاری جلوگیری خواهید کرد.
  • برای آنها ایمیلی بفرستید و از شرایط هاست مورد نظر بپرسید و میزان بازدید مورد انتظار خود را با آنها در میان بگذارید و از آنها درباره میزان رم فیزیکی و مجازی اختصاص یافته و حداکثر میزان پروسس اختصاص یافته به وب سایت خود اطلاعات بگیرید اگر از یک سیستم مدیریت محتوا مانند جوملا یا وردپرس استفاده می کنید ابتدا درباره حداقل منابع مورد نیاز آنها اطلاعات مناسبی بدست آورید و به خاطر داشته باشید که سیستم های مدیریت محتوا مدام در حال به روز رسانی هستند و هر از چند گاهی نسخه جدیدی منتشر می شود و شما هم برای حفظ کیفیت کار و افزایش ضریب ایمنی باید نسبت به بروز رسانی اقدام نمایید اما نسخه های جدیدتر معمولا امکانات بیشتری از نسخه های قدیمی دارند و به طبع آن مقدار بیشتری از منایع سرور شما استفاده خواهند کرد. به عنوان مثال اگر یک سایت وردپرسی داشته باشید با تعداد محدودی افزونه یا پلاگین که از آخرین نسخه ای که هم اکنون منتشر شده است استفاده می کنید و وب سایت شما 300 صفحه داشته باشد و ترافیک متوسطی داشته باشید با احتساب گشت زنی موتور های جستجو در وب سایت شما حداقل به یک گیگابایت رم نیاز دارید تا افزونه های امنیتی مناسب بتوانند به خوبی کار کنند و در عین حال وب سایت شما بدون مشکل لود شود. یک گیگ رم به این معناست که فقط یک گیگا بایت از رم سرور به شما اختصاص داده شده باشد. در حالیکه رم سرور شما می تواند بیش از 100 گیگا بایت باشد اما رم اختصاص یافته به وب سایت شما یک گیگا بایت هم نباشد.
  • قبل از انتخاب سرویس هاستینگ مطمئن شوید آنها در صورت عدم رضایت شما پول شما را پس خواهند داد یا یک دوره گارانتی حداقل 10 روزه در نظر می گیرند. در طول این مدت می توانید سرور جدید را مورد آزمایش های مختلف قرار دهید و از کارایی آن اطمینان حاصل نمایید.
  • حتما با هاستینگ خود قرار داد کتبی امضا کنید و میزان مجاز استفاده از منابع سرور را در این قرار داد ذکر کنید و البته بسیاری موارد دیگر هم هست که باید کتباً نوشته شود و حتی در تمام دنیا رسم است که در مواردی هاستینگ ها در صورت عدم سرویس دهی مناسب باید خسارت هنگفتی پرداخت کنند. به هر حال داشتن یک قرار داد کتبی به شما این امکان را می دهد تا در صورت بروز مشکل بتوانید پیگیری محکم تری داشته باشید. به علاوه اگر شرکت مذکور ریگی به کفش داشته باشد معمولاً همان ابتدا از عقد قرار داد کتبی طفره می رود و یا از ذکر جزییات در این قرارداد سر باز می زند.
  • اگر وب سایتی که از آنها هاست مورد نظر خود را خریداری کرده اید نماد اطمینان داشته و احساس کردید در فروش خود شفافیت نداشته و به نوعی کلاهبرداری کرده است از طریق  وب سایت نماد الکترونیک می توانید از آنها شکایت کنید و ادعای خسارت نمایید. همچنین از طریق پلیس فتا هم می توانید شکایت کرده و مشکل خود را پیگیری نمایید.
  • ببینید آیا این شرکت ارائه دهنده خدمات هاست برای وب سایت های پر بازدید  امکانات ویژه ای ارائه می دهد؟ در این صورت باید منابع سروری که در اختیار شما قرار می گیرد مشخص شود. و شرکت مورد نظر شما باید برای وب سایتی پر بازدید گزینه های متفاوتی ارائه دهد در غیر این صورت در آینده ای نزدیک با آنها مشکل خواهید داشت.

نظرات شما

نام شما:
پست الکترونیک:
موضوع:
پیام: